00 / 00
|

Тестенини во сос од спанаќ и павлака

40 min.

Потребни состојки

  • 300 g тестенини
  • 250 g спанаќ
  • 100 g пармезан
  • 150 g Битолска павлака
  • сол, бибер, лук во прав
  • 20 g путер,
  • маслиново масло

Подготовка

1.

Тестенините се варат во солена вода ал денте. Се процедуват и се ставаат во тава за печење. Спанаќот се динста на путер и маслиново масло, се додава еден филџан вода во која се вареа тестенините.

2.

Се динста уште 5-7 минути на тивок оган. На крај се додава Битолска павлака, сол, лук и ренданиот пармезан. Со сосот се полеваат тестенините. Се печат 10 минути на 200 степени.

Датум на објавување 03.11.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal