00 / 00
|

Крекери од само 3 состојки

0 min.

Рецепт од: https://www.instagram.com/radishas_kitchen_diaries

Потребни состојки

  • Потребни состојки:
  • 300гр сирење
  • 250гр Битолски путер
  • 300-350гр брашно
  • За премачкување едно јајце и семиња. 

Подготовка

1.

Со миксер изматете го путерот кој треба да биде на собна температура  па додадете го издробеното сирење и матете кратко. Постепено додавајте го брашното па продолжете да мешате со раце додавајќи брашно се додека не добиеме меко тесто.

2.

Тестото завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер околу 30 минути. На набрашнета површина расукајте кора со дебелина околу 1см и со помош на модла обликувајте крекери.

3.

Ставете ги на хартија за печење, намачкајте си го јајце и наросете ги со семиња, печете на температура од 200 степени 20тина минути. 

Датум на објавување 28.07.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal