00 / 00
|

Пилешко во сос од печурки и путер

0 min.

Рецепт од: https://www.instagram.com/natalicooking

Потребни состојки

  • Потребни сосотјки:
  • 200 гр Битолски путер
  • 400 гр пилешко месо
  • 200 гр печурки
  • Едно паковање моцарела
  • 200 мл хопла
  • Кари, лук во прав, сол и оригано.

Подготовка

1.

На 100 гр путер го пржиме зачинетото месо. Јас ставив едно лажиче сол, 1 оригано, 1/4 лук во прав 1/4 кари, малку црн пипер и сушен магдонос. Го пржиме на мала температура.

2.

Додека во друга тава на путер кој претходно ќе се растопи ги пржиме печурки ситно сецкани, во нив само ставам 1/4 лажичка сол, 1/4 лажичка лук во прав и малку црн пипер. Путерот ја игра најголемата улога во сосот со печурките, зошто дава една убава кремаста текстура која неможе да ја добиете со масло. Кога печурките ќе бидат подготвени ја додаваме хоплата.

3.

Кога хоплата ќе се згусне, ја додаваме ситно исецканата моцарела. Таа се растопува и може да послужиме

Датум на објавување 28.07.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal