00 / 00
|

Путер мачиња - колачиња / calico cats butter cookies

0 min.

Рецепт од: https://www.instagram.com/kokarche

Потребни состојки

 • Потребни состојки:
 • 125гр брашно
 • 60гр шеќер во прав
 • 55гр Битолски путер (ладен, исечен на коцки) 
 • 1/2 матено јајце
 • ПОРТОКАЛОВА БОЈА
 • 125гр брашно
 • 60гр шеќер во прав
 • 55гр Битолски путер (ладен, исечен на коцки) 
 • 1/2 матено јајце
 • 1/4 лажичка прехрамбена портокалова боја (соединета во матеното јајце)
 • ЦРНА БОЈА
 • 125гр брашно
 • 20гр какао
 • 65гр Битолски путер (ладен, исечен на коцки) 
 • 35гр стопено темно чоколадо
 • 1 матено јајце

Подготовка

1.

Состојките за сите 3 бои се соединуваат во посебни садови. Прво се мешаат сувите состојки со жица, потоа се додава путерот и се гмечи со прсти додека не се добие песочна структура. На крај се додадаваат сите останати состојки. Се добива тесто кое се обработува додека не се добие изедначена боја. Се витка во фолија и се остава во фрижидер 30мин.

2.

Врз хартија за печење се ставаат наизменично парчиња од сите бои, потоа врз тестото се става уште едно парче хартија и се поминува со сукало за да се израмни.

3.

Пред да се извадат формите со калапите за колачи, обликуваната шарена плоча од тесто се става во фрижидер да се стегне и за полесно да може да се работи.

4.

Оформените колачи се печат на 170°C околу 10 мин (времето зависи од рерната, надгледувајте).

5.

Остатоците од тесто повторно се соединуваат, се сукаат и се вадат форми додека има материјал.

Датум на објавување 28.07.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal