00 / 00
|

Солени колачи со путер и сирење

30 min.

Потребни состојки

  • Потребни состојки:
  • 250гр. овчо сирење
  • 250гр. Битолски путер, омекнат
  • Брашно по потреба (400-500гр.)
  • 1 прашок за пециво
  • 1 жолчка
  • 1 лажица масло

Подготовка

1.

Во сад ставете го сирењето (рендано на ситно ренде или дробено) путерот, брашното и пецивото. Промешајте ги состојките и замесете го тестото.

2.

Рaсукајте го на работна маса и со калап извадете ги формите.

3.

Наредете ги врз пекарска хартија на тавата од рерната и премачкајте ги со жолчка промешана со една лажица масло.

4.

Се печат на 180 степени околу 20 минути, додека не заруменат.

Датум на објавување 09.06.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal