00 / 00
|

Окрошка (Летна супа со јогурт)

30 min.

Потребни состојки

  • 8 Јајца од потполошка
  • 2 краставици (една ситно сечкана, една рендана)
  • 200гр. микс од тревки (нане, магдонос, целер и копар)
  • 900гр. Битолски јогурт
  • Сол
  • 1 лажичка изрендан рен
  • 1-2 лажички сенф
  • 10 ‘рдокви

Подготовка

1.

Наполнете сад со ладна вода и оставете го на страна. Во друг сад сварете ги јајца од потполошка. Откако ќе се сварат, после отприлика 3 минути извадете ги јајцата oд врелата вода и веднаш ставете ги во садот со ладната вода. Откако ќе се изладат, внимателно излупете ги, пресечете ги на половина и ставете ги во фриждер.

2.

Следно, поставете цедалка над сад и стиснете ги силно сецканите краставички со цел водата да истече од нив. Би требало да добиете 2/3 од една кафена шоља.

3.

Во блендер измешајте го миксот од тревки (2 лажички) со 2 лажици ладна вода. Миксајте 20-30 секунди во блендерот додека не се исечкаат убаво, притоа внимавајќи да не добиете премногу течна смеса.

4.

Во друг, поголем сад, измештајте Битолски јогурт со добиената течност од краставичките, изрендамиот рен и сенфот. Додадете ги со мешање и тревките од бледерот, посолете и добиената смеса ставете ја во фриждер.

5.

Во 8 садови за супа ставете подеднакво количество летна супа, украсете со сварените и излупени јајца од потполошка и додадете ренданите краставички од почетокот заедно со исечкани ‘рдокви.

Датум на објавување 07.06.2018.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal