00 / 00
|

Празничен куглоф со портокал и чоколадо

50 min.

Потребни состојки

  • 200g Битолска павлака
  • 120g путер
  • сок од 2 цедени портокали и рендана кора од 1 портокал
  • 4 јајца
  • околу 350g брашно (по потреба се додава повеќе)
  • 200g шеќер во прав
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 пециво

Подготовка

1.

Пенасто се матат путерот и шеќерот, па постепено се додаваат јајцата едно по едно.

2.

Се додаваат павлаката, сокот и кората од портокал.

3.

На крај, се ставаат сувите состојки и се заедно се меша.

4.

Калапот за куглоф се премачкува со малку путер, па се наросува со малку брашно да не залепи.

5.

Се пече на температура од 180 степени околу 40 минути.

6.

Одозгора се посипува со растопено чоколадо и сецкани ореви. 

Датум на објавување 07.12.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal