grekos-text-image

ГРЧКИ ЈОГУРТ ГРЕКОС – ВИСТИНСКИОТ ВКУС НА МЕДИТЕРАНОТ

visual

ДОНЕСЕТЕ ГО ВКУСОТ НА МЕДИТЕРАНОТ НА ВАШАТА ТРПЕЗА СО ГРЕКОС ГРЧКИОТ ЈОГУРТ

Ви го претставуваме класичниот, бел грчки јогурт Грекос со 9% млечни масти. Кремастиот и богат вкус на Грекос е совршен избор за збогатување на секој појадок, ужина или вечера. Може да се консумира самостојно - за вистинско кремасто задоволство, или да се комбинира со овошје, јаткасти плодови и житарки, како и да се користи за вкусни креми, десерти и ужини.

ПРАКТИЧНО ПАКУВАЊЕ НА ГРЧКИОТ ЈОГУРТ ВО 3 ГОЛЕМИНИ

Единствениот јогурт што се јаде со лажица е грчкиот тип на јогурт.

Со Грекос секогаш сте на чекор од Медитеранот. Практичен е за ужина во сите прилики, како и за правење интересни рецепти. Изберете го Грекос во големината која ви треба и според бројот на луѓе за кои се подготвува оброкот. Ставете го густиот, кремаст грчки јогурт Грекос во сад и додадете јаболка, јагоди или друго омилено сезонско овошје. Соединете сè, посипете со една рака јаткасти плодови и засладете со мед. Пријатно!

maskgroup
maskgroup

ГРЕКОС ГРЧКИ ТИП НА ЈОГУРТ - РЕЦЕПТИ ЗА ВКУСНО СЕКОЈДНЕВИЕ

Ќе се изненадите колку е снаодлив Грекос кога станува збор за неговото присуство во различни рецепти! Успева да се меша во слатки и солени задоволства, во појадок, ужина, па дури и во цели оброци.

Обидете се сами!

Грекос можете да го користите како подлога за каша со житарки, за правење домашен, здрав пудинг или сладолед, како и за овошни јогурти. Покрај тоа, тој е одличен додаток на преливи, сосови, топинзи и кремасти салати (кој сака цацики?), а на супите и чорбите им дава сочен вкус. Доколку сакате погуста текстура и повкусни залаци, слободно користете го како состојка за разни пекарски производи.

Љубителите на Грекос секојдневно нѐ изненадуваат со својата креативност. Погледнете што прават со нашиот грчки јогурт и пронајдете инспирација!

ЉУБИТЕЛИТЕ НА ГРЕКОС ОД ДЕН НА ДЕН НЀ ИЗНЕНАДУВААТ СО НИВНАТА КРЕАТИВНОСТ

Погледнете што прават со нашиот Грекос грчки јогурт и пронајдете инспирација!

ГРЧКИОТ ОВОШЕН ЈОГУРТ ВО ВАШИТЕ ОМИЛЕНИ ВКУСОВИ

Слатки како вашите омилени колачи, со подеднакво кремаста текстура и уште пополн вкус, ќе ги задоволи сите ваши сетила! Кога ви доаѓаат гости, а немате време да направите десерт, послужете ги грчките десертни јогурти на Грекос во чаша за сладолед.

ИМАТЕ ПРАШАЊА ЗА ГРЧКИОТ ЈОГУРТ?

КАКО ДА СЕ ПОДГОТВИ ПОЈАДОК СО ГРЕКОС ГРЧКИОТ ЈОГУРТ?

Разгалете се себе си и вашето семејство со кремасто задоволство и започнете го денот со уживање!

Дури и една ваква мала промена може да направи голема разлика и да го промени целокупниот развој и квалитет на претстојниот ден. Почестете се со нешто посебно на самиот почеток на денот.

Грекос лесно ќе стане главна ѕвезда на вашиот појадок.

Можете да го јадете наместо јогурт и млеко, со солени оброци, но и нашето омиленo - користете го како основа за појадок и креирајте вкусни, слатки кремови.

За сладок и брз појадок со Грекос грчки јогурт, потребно е само:

 • Бел грчки јогурт Грекос;
 • Грст омилено сезонско овошје;
 • Грст јаткасти плодови (за поинтересен вкус, користете микс);
 • Засладувач по желба.

Процесот на подготвување е исто така исклучително едноставен и брз. Само ставете го Грекос во сад, додадете овошје, јаткасти плодови и за дополнителна слаткост - мед. Измешајте ги состојките и уживајте во слаткото, кремасто задоволство!

Доколку ви недостасуваат идеи за комбинации на вкусови, еве неколку од најдобрите, кои ќе бидат совршена комбинација со грчки јогурт:

 • Јагоди, бадеми и екстракт од ванила;
 • Банана, какао и лешници;
 • Јаболка, цимет, ореви и мед.

КОИ СЕ ОСНОВНИТЕ ПРИНЦИПИ НА ВКУСНАТА МЕДИТЕРАНСКА ИСХРАНА?

Земјите на Медитеранот имаат медитеранска клима и многу плодна почва, што секако е главната причина за богатата кујна со која можат да се пофалат. Покрај тоа, овие земји поради одличната географска положба отсекогаш биле геополитички влијателни и значајни, па различни народи во текот на историјата ги оставиле и своите културни, но и кулинарски влијанија во нив.

Денес, медитеранската кујна се смета за една од најдобрите. Откриено е дека жителите на медитеранските земји се и оние со најдолг животен век, а се претпоставува дека за тоа секако придонесува начинот на исхрана.

Оваа кујна е неприкосновена во однос на вкусот, како и во разновидноста во користењето на намирниците. Вкусната, богата и разновидна, медитеранската кујна е меѓу омилените светски кулинарски традиции.

Создадена за уживање.

Грчкиот јогурт е незаменлив дел од медитеранската исхрана и се смета за висококвалитетен млечен производ во кој хедонистите и гурманите навистина уживаат. Кога сакате дел од Медитеранот на вашата трпеза - Грекос е совршен начин да го донесете.

Ова се и намирници кои треба да станат секојдневен дел од вашата исхрана доколку сакате да јадете како да живеете на Медитеранот:

 • Морска и речна риба;
 • Сезонско овошје и зеленчук;
 • Јаткасти плодови;
 • Маслиново масло;
 • Квалитетни млечни производи, особено грчки јогурт;
 • Житарици.

Дополнително, применете ја најдобро чуваната тајна на Медитеранците во вашето секојдневие: многу смеа, семејни оброци и активен животен стил. Подобрете го квалитетот на вашиот живот со овие добро чувани крајбрежни тајни!

ДАЛИ ОД ГРЕКОС ГРЧКИОТ ЈОГУРТ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ ДОМАШЕН СЛАДОЛЕД?

Може, и тоа многу едноставно:

 1. Во блендер ставете класичен бел Грекос грчки јогурт
 2. Додадете еден грст ситно сечкано омилено овошје
 3. Време е да го активирате блендерот!

Истурете ја смесата во сад со капак, па ставете ја во замрзнувач. Почекајте најмалку еден час, а потоа отворете и видете ги резултатите. Квалитетен и вкусен домашен сладолед никогаш не било полесно да се направи!

Иако овошјето е полно со природен шеќер, сладоледот по желба можете дополнително да го засладите. Доволно е да додадете една лажица шеќер, јаворов сируп или мед пред да изблендирате.

За посложени вкусови на сладолед, играјте со зачините и комбинирајте различни состојки. На пример, обидете се да направите сладолед од јагоди, банани и бадеми. Или од цимет, јаболко и малку морско оревче. Уживајте во експериментирањето!