Jogurt Grek Grekos - shija e vërtetë të Mesdheut

Jogurti Grek Grekos i lidh shijet të të gjitha brezave dhe i kënaq afinitetet të njerëzve me stilet e ndryshme të jetesës. Në të, në mënyrë të barabartë shijojnë edhe sportistët edhe gustatorët. Dallohet me rolin e shtojcës së pjatave, si edhe si një komponentë intergale. E bëjmë sipas recetës tradicionale greke dhe nga qumështi më i cilësor. Provoni jogurtin tonë grek kremoz dhe ndjeni shijën e vërtetë të Mesdheut.

Tabela me vlerat ushqyese për 100 gr

Yndyrë qumështi Proteina Karbohidrate Vlera energjetike
9g 3,7g 4,0g 464 kJ - 112 kcal

Jogurt Grek Grekos - kalori dhe vlera ushqyese

A ju dini se ushqimi të Mesdheut bën pjesë nga ushqimet më të shëndetshme në botë? Në 100 gr, jogurti Grek Grekos i shijshëm ka 3,7g proteina dhe vetëm 112 kalori!

Këtu është e gjithë tabela ushqyese e cila tregon vlerat nl 100g jogurt Grek Grekos.

Sillni shijen e Mesdheut në tryezën tuaj me jogurtin Grek Grekos

Ju prezantojmë jogurtin klasik e bardhë Grekos me 9% yndyrë qumështi. Shija e pasur dhe kremoze të jogurtit Grekos përfaqëson një zgjedhje të përsosur për çdo mëngjes, drekë, apo darkë. Mund të konsumohet në mënyrë të pavarur – për kenaqësi të vërtetë kremoze, apo të kombinohet me arra,fruta dhe drithëra, si edhe të përdoret për krema të ndryshme dhe të shijshme, ëmbëlsira dhe vakte të tjera.

Pakëtim praktik të jogurtit Grek në 3 madhësive

Jogurti unitar që hahet me lugë, është jogurti Grek.

Me Grekos ju jeni gjitherë në hap drejt të Mesdheut. Është praktik për të ngrënë në të gjitha raste, siç edhe për bërjen e recetave interesante. Zgjidhni jogurtin Grekos në madhësinë që ju dëshirojnë dhe sipas numrit të njerëzve për të cilët përgatitet vaktin. Vendosni jogurtin e dendur, kremoz, Grek në anije dhe shtoni mollë, dredhëz ose pemë tjetër sezone të preferuar. Përzieni gjithçka dhe spërkatni me një dorë arra dhe ëmbëlsoni me mjaltë. Gëzuar!

Jogurt Grek Grekos - receta për një përditëshmëri të shijshme

Ju do të jenë shumë të habitur sa Grekos jogurti mund të ndihmon kur bëhet fjalë për praninë e tij në receta të ndryshme! Arrin me sukses të kombinohet në kënaqësitë e ëmbla apo e kripura, madje edhe në vakte të plota!

Provoni vetë!

Jogurtin Grekos mund ta përdorni si një bazë për qull me drithëra, për bërjen e pudingut të shijshëm në shtëpi, apo akulloren, si edhe për jogurtet e pemës. Përveç kësaj, ai është një përmbajtje të përsosur dhe të shkëqyeshëm për salcat dhe sallatat kremoze (kush e do tzatziki?), dhe iu jep një shije të lëngshmë supave dhe çorbave. Nëse ju dëshironi një teksturë më të дендур dhe kafshime më të shijshme, lirisht mund të përdorni si shtojcë për produkte buke të ndryshme. Ardhuruesit e jogurtit Grekos çdo ditë na befasojnë me krijimtarinë e tyre. Shikoni çfarë recetat ata bëjnë me jogurtin dhe gjeni frymëzim!

Jogurti i pemës,frutash Grek në shijet e preferuara tuaja

Dredhëza e lëngshme apo fruta të ëmbël pylli – cilën shije ju zgjidhni?

Nëse ju dëshironi jogurte më të dendshme dhe me të cilësore me fruta, jogurti Grek Grekos do të bëhet kënaqësinë juaj të dashur. Kur zgjidhni jogurt Grek i pemës – ju po zgjidhni një mënyrë luksoze për të ëmbëlsuar vete. Tekstura kremoze i jogurtit Grek është të plotësuar në mënyrë të përsosur me shijen e frutave tuaja të pasur dhe të preferuar.

Pakëtime praktike të jogurtit Grek në madhësive dhe shije të ndryshme

Pyetjet më të shpeshta për jogurtin Grekos?

Përkëdheleni veten dhe familjen tuaj me kënaqësi kremoze dhe filloni ditën me gëzim!

Edhe një ndryshim të vogël si kjo mund të bëjë një dallim të madh dhe ta ndryshojë tërë zhvillimin e cilësisë së ditës që vjen. Trajtoheni veten me diçka të veçantë në filimin e vetë e ditës.

Grekos do të bëhet lehtësisht yll kryesor i mëngjesit tuaj.

Ju mund ta hani në vend të jogurtit ose qumështit, me vaktet e kripura, por edhe të preferuar a tonë – përdorni si një bazë për mëngjes dhe krijoni kremat e shijshme dhe e ëmbla. 

Për të kemi një mëngjes të ëmbël dhe të shpejt me jogurtin Grekos, ju duhet vetëm:

 •       Jogurti Grek Grekos i bardhë;
 •       Grushti i frutave të stinës së preferuara;
 •       Grusht arra  (për shije më interesante, përdorni miks);
 •       Ëmbëlsirës sipas dëshirës 

Procesi i përgatitjes është njejtashtu përjashtimisht i shpejt dhe i thjeshtë. Ju vetëm vendosni jogurtin Grekos në anije, shtoni fruta, arra dhe për kënaqësi shtesë- shtoni mjaltë. Përzieni përmbajtjat dhe shijoni në kënaqësinë e ëmbël dhe kremoze!

Nëse ju mungojnë ideat për kombinimin e shijeve, këtu janë disa nga më të mirat, të cilat do të jenë një kombinim të përsosur me jogurtin Grek:

 •       Dredhëza, bajame dhe ekstrakti vanilje;
 •       Banane, kakao dhe lajthitë;
 •       Mollë, kanellë, arra dhe mjaltë;

Më shumë ide dhe hapa për bërjen e mëngjesit me jogurtin Grekos mund të lëxoni këtu .

Vendet e Mesdheut kanë një klimë mesdhetare dhe tokë shumë të frytshme, që është arsye kryesore për kuzhinën e pasur me të cilën ata mund të lavdërohen. Përveç kësaj, këta vende për shkak se pozicionit të tyre të shkëlqyer gjeografik, nga gjitherë kanë pasur ndikim dhe domëthënie gjeopolitike kështu, që popuj të ndryshëm gjatë historisë i kanë lënë ndikimet e tyre kulturore dhe kulinare.

Sot, kuzhina mesdhetare konsiderohet si një nga më të mirat në botën. Studimet kanë zbuluar se banorët e vendeve të Mesdheut janë edhe ata me jetëgjatësinë më të gjatë dhe supozohet se në këtë fakt kontribuon sigurisht mënyra e të ushqyerit.

Kjo kuzhinë është e padiskutueshme si në lidhje me shijen, ashtu edhe në shumëllojshmëri në përdorimin e ushqimeve. Kuzhina e shijshme, e pasur dhe e larmishme mesdhetare është ndër traditat e preferuara të kuzhinës në botë.

Krijuar për kënaqësi.

Jogurt Grek përfaqëson një pjesë të pa zëvendësueshëm nga ushqimi i Mesdheut dhe konsiderohet për një produkt të qumështit me cilësi më të lartë në të cilin hedonistët dhe gustatorët shijojnë në të vërtetë. Kur ju dëshironi që Mesdheut të jetë pjesë nga tryeza tuaj – jogurti Grekon përfaqëson një mënyrë të shkëlqyer për ta sjellë atë.

Këto janë ushqimet të cilët duhet të jenë pjesë nga jetesa çdoditëse nga ushqyerja juaj, nëse dëshironi të hani sikur të jetoni në Mesdheut:

 •       Peshk deti dhe peshk lumi;
 •       Pemë dhe perimë të stinës;
 •       Arra;
 •       Vaj ulliri;
 •       Produkte të qumështit cilësore, veçanërisht jogurti Grek;
 •       Drithëra.

Për më tepër, zbatoni sekretin e ruajtur më të mirë të Mesdheut në jetën tuaj e përditëshme: shumë të qeshura, vakte familjare, dhe stili aktiv i jatesës. Përmirësoni cilësinë e jetesës suaj me këta sekrete bregdetare të ruajtura mirë!

Mundeni, dhe atë është shumë e thjeshtë:

 1. Në blender vendosni jogurt Grek i bardhë
 2. Shtoni një dorë fruta të preferuara të grira 
 3. Është kohë për tа ndizni blenderin!

Masën e derdhni në anije me kapak, dhe vendosni në frigorifer. Pritni një orë, dhe pastaj hapni dhe shihni rezultatët. Një akullore të shijshme e bërë në shtëpi me cilësi më të lartë, asnjëherë nuk ka qenë më e lehtë për të t’u bërë!

Ndonëse fryta është të plot me sheqer natyror, sipas dëshirës, akulloren mund ta ëmbëlsoni, nëse dëshironi. Është mjaft të shtoni një lugë sheqer, shurup panje ose mjaltë, para se të filloni me blendimin. 

Për shije më komplekse akulloreje, luani me erëzat dhe kombinoni përbërës të ndryshëm. Për shembull, provoni të bëni akullore me dredhëza, banane dhe bajame. Ose nga kanella, molla dhe pak arrëmyshk. Kënaquni duke eksperimentuar!

Jogurti Grek, shije e parezistueshme

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.