Qumësht pa laktozë Moja kravica

Qumështi pa laktozë Moja kravica u jep mundësinë në të gjithave që kanë intolerancë ndaj laktozës për ti shijuar përfitimet dhe lëndët ushqyese të qumështit! Shmangni problemet shëndetësore duke zëvendësuar qumështin standard me qumësht pa laktozë dhe shijoni në shijen e njohur dhe e preferuar të qumështit më të cilësor dhe më të mirë.

Qumësht pa laktozë Moja kravica - kalori dhe përmbajtja ushqyese

Yndyrë qumështi Proteina Karbohidrate Vlera energjetike
1,5g 3,1g 4,5g 181 kJ-43 kcal

Qumësht pa laktozë Moja kravica me 1,5% yndyrë qumështi

Nëse ju ndjeni pakëndshmëri në barkun pas konsumimit të produkteve të qumështit me laktozë – ju mund të jeni pjesë në grupin e njerëzve të cilët janë të ndjeshme ndaj sheqerit të qumështit. Shanset për intolerancë ndaj laktozës rriten me kalimin e moshës dhe për atë shkak mund të zhvillohet intolerancën ndaj laktozës edhe nëse nuk e keni pasur gjithmonë. Në keto raste, është mjaftueshme ta zëvëndësoni qumështin e preferuar Bimilk me qumësht pa laktozë Moja kravica dhe ju do të ndjieni lehtësinë. Është i disponueshëm në pakëtim prej 1l.

Pyetjet më të shpeshta për qumësht pa laktozë Moja kravica?

Laktoza është një sheqer natyror e cila gjendet në qumështin dhe produktet e qumështit. Përbëhet nga dy molekula sheqeri, glikozë dhe galaktozë, së bashku të lidhura. Në mënyrë që trupi ta apsorbojë laktozën dhe ta përdorë për energji, ai duhet ta shpërbëhet në komponentet e saj thelbësore – glikozë dhe galaktozë. Ky proces i ndarjes zbaton enzimën e quajtur laktazë, e cila prodhohet në zorrët në trupin.

Intoleranca ndaj laktozës ndodh kur trupi nuk prodhon mjaft laktazë ose prodhon laktazë e cila nuk është mjaftueshme efikase për shpërbërje të tërë të laktozës. Si rezultat, laktoza hyn në zorrën e trashë, ku bakteret fillojnë ta shpërbëjnë zorrën e trashë. Ky proces shkakton simptoma të pakëndshme si fryrje, gazra, diarre dhe dhëmbjet në barkun.
Ekzistojnë disa arsye pse mund të zhvillohet intolerancë ndaj laktozës. Këta janë kryesisht faktorë të trashëguara. Njerëzit që kanë prejardhje nga popullata të cilët tradicionalisht nuk konsumojnë produkte të qumështit, shpesh kanë më shumë probabilitet të jenë intolerante ndaj laktozës.

Njejt ashtu, neveli i laktazës në trupin mund të ulet me kalimin e moshës, që mund të shkaktojë zhvillim të intolerancës so laktozës në moshën e rritur.
Disa sëmundje të zorrëve, siç janë sëmundja inflamatore të zorrëve ose lëndimi zorrëve, mund ta dëmtojnë ose zvogëlojnë prodhimin e laktazës.
Është e rëndësishme të theksohet se intoleranca ndaj laktozës nuk është të njejtë me alergjia ndaj qumështit. Alergjia ndaj qumështit është një reagimi i sistemit imunitar të proteinave të qumështit, ndërsa intoleranca ndaj laktozës është e lidhur me aftësinë e trupit ta shpërbëjë laktozën.

Duke e pasur në parasysh intolerancën ndaj laktozës, shumë njerëz zghjedhin të konsumojë zëvendësuese për qumësht, dhe qumështi pa laktozë Moja kravica u dëshmohet si një nga alternativat më të preferuara nga ana e konsumatorëve.

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.