Погачки со Битолско кисело млеко

 • 4
  Лица/порции
 • 60 мин.
  Време на подготовка
 • 6
  Тежина на рецептот
Содржина

Состојки

 • 400g брашно (плус по потреба ако е меко)

 • 1 паковка сув квасец

 • 50ml масло

 • 50ml Битолско млеко

 • 1 белка

 • 200ml Битолско кисело млеко

 • 1 лажичка сол

 • 1 лажичка шеќер


Подготовка

  1. Во длабок сад измешајте ги сите состојки. Месете толку добро, да добиете убаво фино меко тесто. Ако лепи и имате потреба додајте повеќе брашно.

  2. Кога тестото е готово, покријте го со најлонска фолија, па со кујнска крпа и оставете нека се дуплира. Постапката трае околу еден час.

  3. Готовото тесто разделете го на повеќе парчиња по ваша желба.

  4. Површината премачкајте ја со мешавина од Битолско млеко и жолчка, а потоа наросете многу сусам.

  5. Оставете ги 10 минути во калапот, а потоа печете ги околу 25 минути.

  6. Кога ќе бидат готови, премачкајте ги со растопен путер.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.