Банана леб со кикиритки и портокал

 • 70 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 1½ чаша брашно

 • 1 ќесичка прашок за печиво

 • 3 зрели банани

 • ¼ чаша растопен и кратко изладен Битолски путер

 • ½ чаша кафеав шеќер

 • 1 јајце

 • 80 г Битолска павлака со 20% мм

 • ½ лажичка цимет

 • 1 ќесичка ванилин шеќер

 • кора од 1 портокал

 • ½ чаша ситно сечкани несолени кикиритки или кокос по избор.


Подготовка

 1. Во длабок сад измешајте ги брашното и прашокот за печиво.
  Во друг сад со помош на виљушка изгмечете ги зрелите банани. Додајте го растопениот и кратко изладен Битолски путер. Добро измешајте додека се соединат сите состојки

 2. Во сад за матење изматете ги кафеавиот шеќер, јајцето, кората од портокал, циметот, Битолската павлака и ванилиниот шеќер.
  Смесата со брашното додајте ја во садот со јајцето и павлаката. Потоа додајте ги и пасираните банани со путерот и кратко измешајте со жица за матење.
  Кикиритките ситно исечкајте ги со помош на сечко или процесор за храна и додајте ги во смесата за колачот

 3. Правоаголниот калап обложете го со хартија за печење, а потоа ставете ја смесата за колачот.
  Колачот печете го во претходно загреана рерна на 180 степени околу 50 – 60 минути. Послужете го со мед, парчиња банана и чај.
  На здравје,

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.