Брзи пица макарони

 • 20 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 300 г макарони

 • 3 л вода

 • 100 г Битолска павлака со 20% мм

 • 120 мл неутрална павлака за готвење

 • 120 мл кечап

 • 1 мала лажичка оригано

 • 75 г шункова салама

 • 120 г маринирани сечкани печурки

 • 100 г кашкавал

 • сол по вкус

 • свеж босилек


Подготовка

 1. Во тенџере на оган ставете ја водата да се вари и додајте ½ мала лажичка сол. Штом водата зоврие додајте ги макароните и варете 5-7 минути зависно од упатството наведено на пакувањето.

 2. Сварените макарони исцедете ги.

 3. Кашкавалот изрендајте го, а саламата исечете на четвртинки.

 4. Во длабок сад ставете ги Битолската павлака, неутралната павлака за готвење, кечапот и ориганото. Измешајте ги и додајте ги во садот со макароните. Посолете по вкус.

 5. Во тава ставете ги макароните. Врз нив додајте го ренданиот кашкавал, сечканата салама и печурките.

 6. Тавата ставете ја во загреана рерна на 250 степени и печете околу 10 минути за да се растопи кашкавалот. Топлите пица макарони послужете ги веднаш со листови свеж босилек. На здравје!

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.