Чоколадни мафини

 • 25 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 2 јајца

 • 100g шеќер

 • 230g брашно

 • 50g какао

 • 100ml масло

 • 250ml Битолско млеко

 • 8g пециво

 • прстофат сол


Подготовка

 1. Во длабок сад просејте ги брашното, какаото, пецивото и солта. Додајте го шеќерот и измешајте.

 2. Во друг сад изматете ги со жица, јајцата, маслото и млекото. Откако ќе се соединат додајте ги во садот со сувите состојки. Измешајте.

 3. Во калап за мафини наредете хартиени корпички. Со смесата наполнете ги корпичките(по 2/3). Печете во загреана рерна на 180 степени.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.