Kекс од банана со кисела павлака

 • 70 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 5 големи и зрели банани

 • 140g шеќер

 • 4 јајца

 • 2 лажички екстракт од ванила

 • 250g Битолска павлака 20% масленост

 • 350g брашно

 • 1 лажичка хемиски квасец

 • 1 лажичка сода бикарбона

 • ½ лажичка сол

 • 3 лажички цимет

 • 1 и ½ лажички мелен ѓумбир

 • ¼ лажичка морско оревче

 • 35g сецкани лешници


Подготовка

 1. Загрејте ја рерната на 180°C, а садот за печење обложете го со хартија за печење.

 2. Соединете ги брашното, квасецот и содата.

 3. Во длабок сад, згмечете 3 претходно исецкани банани, додадете ги шеќерот, јајцата, ванилата, Битолската павлака и солта. Мешајте сè додека не добиете хомогена смеса.

 4. Потоа додадете ја смесата со брашното, квасецот и содата и повторно мешајте додека не се соединат сите состојки.

 5. Истурете ја смесата во садот за печење и убаво распоредете ја.

 6. вете преостанати банани пресечете ги надолж во три дела и наредете ги над смесата во садот за печење, а врз сето тоа додадете ги сецканите лешници. 

 7. Се пече 60-тина минути.

 8. Откако тортата со банана ќе биде испечена, ја оставаме 10 минути да се олади и врз неа попрскуваме чоколаден прелив или прелив од карамел, по вкус.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.