Колач со моркови, рогач и Битолска павлака

 • 90 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 4 јајца

 • 100g гриз

 • 100g брашно

 • 100g рогач

 • 2 лажици кафеав шеќер

 • 1 прашок за пециво

 • кора од 1 портокал

 • 50g сечкани ореви

 • сок од половина лимон

 • 250g моркови

 • 100ml масло

 • 100ml млеко

 • 100g Битолска кисела павлака

 • 1 лажица рум

 • 300g несолена урда

 • · 3 лажици шеќер во прав

 • · 100g Битолска кисела павлака

 • · сок од 1 портокал

 • · 2 кесички ванилин шеќер

 • · 1 шлаг

 • · 125ml млеко (за шлагот)


Подготовка

 1. Излупете ги, изрендајте ги морковите и прелијте ги со сокот од лимон.

 2. Измешајте ги сувите состојки, гризот, брашното и прашокот за пециво, рогачот, шеќерот, кората од портокал и сечканите ореви.

 3. Изматете ги белките со малку сол во цврста пена. Во друг сад изматете ги жолчките со шеќерот и полека додавајте наизменично од сувата смеса и од млекото, маслото и Битолската павлака. Додадете го румот и полека измешајте ги цврсто изматените белки и ситно ренданите моркови.

 4. Ставете ја смесата во намрсено и со трошки поросено тавче и печете 30 минути во загреана рерна на 180˚С.

 5. Извадете кога ќе биде готово и оставете го да се лади.

 6. Кремот подгответе го така што ќе ја изматите урдата со шеќерот во прав и Битолската павлака и две кесички ванилин шеќер. Одделно ќе го направите шлагот (со 125 мл млеко) и ќе го додадете во кремот.

 7. Кремот нанесете го врз тестото и се’ заедно ставете во фрижидер добро да се излади.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.