Колач со праски и крем

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • Тесто

 • 6 јајца

 • 6 лажици шеќер

 • 6 лажици брашно

 • 2 лажици млеко

 • 1 прашок за пециво

 • околу 1kg праски

 • Фил

 • 1l Битолско млеко

 • 9 лажици шеќер

 • 3 пудинзи од ванила


Подготовка

 1. · Прво издвојте ги белките од жолчките во два сада.
  · Во жолчките ставете половина од количината шеќер и матете до побелување на смесата, па додадете го и млекото.
  · Во друг сад, со чисти маталки изматете ги белките додека не добиете снег и додадете го останатиот шеќер.
  · Со лесни движења соединете ги двете смеси, а притоа додадете го и брашното што претходно сте го просеале и прашокот за пециво.
  · Смесата истурете ја во тава и печете во загреана рерна на 200°C околу 15 минути. Оставете го колачот да се подизлади.

 2. · Додека тестото се лади, исечете ги праските на парчиња.
  · Може да употребите и праски од конзерва.
  · Праските наредете ги врз тестото.
  · Во сад сипете половина количина од млекото заедно со шеќерот за да се загрева.
  · Во остатокот од млеко растворете ги пудинзите.
  · Соединете ги двете смеси и варете на умерен оган до згуснување. Смесата оставете ја настрана околу 10 минути и повремено промешувајте.
  · Во топлиот пудинг додајте ја Битолската павлака и соединете со миксер. Топлата смеса истурете ја врз наредените праски.
  · Оставете го колачот во фрижидер најмалку 3 часа за да се излади пред послужување.
  По желба, врз кремот може да ставите парчиња праски и шеќер во прав.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.