Крекери од само 3 состојки

  • 60 мин.
    Време на подготовка
Содржина

Состојки

  • Потребни состојки:

  • 300гр сирење

  • 250гр Битолски путер

  • 300-350гр брашно


Подготовка

  1. Со миксер изматете го путерот кој треба да биде на собна температура  па додадете го издробеното сирење и матете кратко. Постепено додавајте го брашното па продолжете да мешате со раце додавајќи брашно се додека не добиеме меко тесто.

  2. Тестото завиткајте го во фолија и оставете го во фрижидер околу 30 минути. На набрашнета површина расукајте кора со дебелина околу 1см и со помош на модла обликувајте крекери.

  3. Ставете ги на хартија за печење, намачкајте си го јајце и наросете ги со семиња, печете на температура од 200 степени 20тина минути. 

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.