Освежувачка јогурт салата

 • 15 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 2 варени јајца

 • 1 чешне лук

 • 1 свежа краставица

 • 250 мл. Битолски густ јогурт

 • Неколку ливчиња рукола

 • Прстофат сушен копар

 • Прстофат сол


Подготовка

 1. Сварете ги јајцата и исцекајте ги на ситно во сад.

 2. Излупете ја краставицата и исецкајте ја на ситно во чинијата, а потоа додадете ги лукот и руколата на ситни парчиња. По желба посолете, додадете го копарот и на крај сето тоа прелијте со густ јогурт.

 3. Измешајте ја салатата и оставете јогуртот да ја соедини. Пред служење изладете ја во фрижидер, а потоа уживајте во оваа вкусна салата.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.