ПИЛЕШКО ВО СОС ОД ПАВЛАКА

 • 25 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 1kg пилешки стек

 • 3 моркови

 • 2 кромидки

 • 200g димено каре

 • 500g печурки

 • 2 лажици брашно

 • 1 лажица црвен пипер

 • 400ml Битолска павлака

 • Малку оригано,магданос,кари,мешан зачин и бибер


Подготовка

 1. Најпрвин пилешките стекови се варат со малку вода заедно со кромидот и морковите. Се варат на тивок огин кратко време за морковите и кромидот да омекнат. Се тргаат на страна и во загреана тава со малку масло се пржи кромидот и ситно сецканите моркови.

 2. Во тавата се додаваат дименото ситно сецкано каре и печурките и кратко се пропржуваат.

 3. На крајот се ставаат двете лажици брашно и црвен пипер, се пропржува и смесата се додава во тавата за печење заедно со стекот и течноста која останала од варењето.

 4. Смесата се промешува и се додадаваат двете павлаки заедно со сите зачини. Вака тавата e подготвена за потпекување, се ставa капакот и околу половина час се крчка во рерна на 220 степени.

 5. Пред крај се вади капакот и се запекува уште пет мин.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.