Пита со кисело млеко

 • 55 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 1 кг брашно

 • 1 квасец

 • 1 лажиче сол, прстофат шеќер и млака вода

 • 400 гр кисело млеко

 • 3-4 јајца


Подготовка

 1. Замесете го брашното и оставете го да нарасне. Исукајте две кори, со тоа што едната да биде поголема од тавата во која ќе се пече.

 2. Намастете ја тавата и ставете ја поголемата кора.

 3. Врз тестото ставете ја мешавината од јајца и кисело млеко. Покријте со другата кора, а деловите што висат од долната завиткајте ги на крајчињата.

 4. Печете во загреана рерна околу 40-45 минути.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.