Помфрит од моркови

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • Сос:

 • 200g Битолска павлака

 • 1 лажица мајонез

 • копар

 • сол

 • Печени моркови:

 • моркови

 • маслиново масло

 • лук во прав

 • рузмарин

 • сол


Подготовка

 1. Излупете и исецкајте ги морковите на тенки ленти.

 2. Ставете ги во тава за печење, попрскајте ги со маслиново масло, ставете им лук во прав и свеж рузмарин (доколку немате може и сушен).

 3. Печете ги на температура од 200 степени околу половина час.

 4. Во сад ставете ги состојките за сосот. Павлаката и мајонезот измешајте ги заедно со копар и малку сол.
  На здравје!

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.