Потпечени полнети палачинки

 • 60 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • За тесто (околу 10 палачинки):

 • -1 јајце

 • -250 g брашно

 • -225 ml млеко

 • -225 ml вода

 • -прстофат сол.

 • За фил 1:

 • -150 g кашкавал

 • -150 g шунка

 • -200 g Битолска павлака

 • -сол, црн пипер.

 • За фил 2:

 • -150 g спанаќ

 • -150 g шампињони

 • -50 g Битолска павлака

 • -сол, црн бибер.

 • За прелив:

 • -1 јајце

 • -40 g рендан кашкавал

 • -50 g Битолска павлака


Подготовка

 1. Состојките потребни за тесто ги ставаме во вангла и ги мешаме додека не се добие смеса без грутчиња. Загреваме малку масло во тавчето за палачинки и со црпалка ставаме од смесата. Палачинките се печат по 2-3 минути од двете страни додека добијата златесто кафеава боја.

 2. Во првиот фил ги соединуваме ренданиот кашкавал, сечканата шунка и павлаката и додаваме сол и црн пипер.

 3. За вториот фил ги пропржуваме сецканите шампињони и го додаваме спанаќот. Оставаме заедно да се динста. На крај го тргаме од оган и ја додаваме павлаката и зачинуваме со сол и црн пипер.

 4. Секоја палачинка се полни со двата фила. Палачинките завиткани се редат во намрсена тава, се полеваат со преливот и се печат 15 минути на 200 степени.

  На здравје

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.