Празничен куглоф со портокал и чоколадо

 • 50 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 200g Битолска павлака

 • 120g путер

 • сок од 2 цедени портокали и рендана кора од 1 портокал

 • 4 јајца

 • околу 350g брашно (по потреба се додава повеќе)

 • 200g шеќер во прав

 • 1 ванилин шеќер

 • 1 пециво


Подготовка

 1. Пенасто се матат путерот и шеќерот, па постепено се додаваат јајцата едно по едно.

 2. Се додаваат павлаката, сокот и кората од портокал.

 3. На крај, се ставаат сувите состојки и се заедно се меша.

 4. Калапот за куглоф се премачкува со малку путер, па се наросува со малку брашно да не залепи.

 5. Се пече на температура од 180 степени околу 40 минути.

 6. Одозгора се посипува со растопено чоколадо и сецкани ореви. 

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.