Руска супа — Лесна и здрава супа со Битолска кисела павлака

 • 45 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 100g сецкано и излупено цвекло

 • 100g рендан морков

 • 100g сечкан кромид

 • 1 коцка говедска супа (400ml вода)

 • 200g сечкана зелка

 • 1 лажица Битолски путер

 • сол и црн пипер (по вкус)

 • 1 лажица свеж сок од лимон

 • 1 лажица Битолска павлака


Подготовка

 1. Гответе ги цвеклото, морковите, кромидот и 1 коцка говедска супа во 400ml вода 15 минути.

 2. Додадете ги зелката и Битолскиот путер и гответе уште 15 минути, а потоа промешајте ја додавајќи го сокот од лимон. Откако супата ќе стане готова, оставете ја да отстои еден час (но и не мора). Сервирaјте ја со Битолска кисела павлака, оваа комбинација е одлична.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.