Салата од цвекло

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 400g цвекло

 • 400g Битолска павлака

 • 500g пилешки стек

 • 2 лажици мајонез

 • 50g сусам

 • Цол и бибер по потреба


Подготовка

 1. Цвеклото се пече и се ренда изладено на најситната страна од рендето.

 2. Сусамот запечете го во тава на оган неколку секунди и потоа тргнете го од оган.

 3. Пилешкиот стек сварете го со малку сол, потоа исцедете го од водата и исецкајте го на ситни парчиња.

 4. Сите состојки измешајте ги заедно и послужете ја салатата декорирана со маслинки.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.