САЛАТА СО ТИКВИЧКИ И КИСЕЛО МЛЕКО

 • 15 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 2 парчиња тиквиња

 • 200ml Битолски јогурт

 • 500g Битолско кисело млеко

 • младо лукче (количина по вкус)

 • сол по вкус

 • Маслиново масло по потреба


Подготовка

 1. Тиквичките се мијат убаво, се лупат и се сечат на тркалца. Во тавче се загрева поголема количина на масло и се пржат кратко од двете страни.

 2. Пржените тиквиња се ставаат на хартија за да се впие непотребното масло и потоа во подлабок сад се редат еден ред тиквички, сол, сецканото лукче и над секој ред се ставаат по неколку лажици од киселото млеко и јогуртот(измешани претходно).

 3. Најгоре по желба може да се додаде сецкано лукче или лук во прав.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.