Спанаќ со ориз и кисело млеко

 • 40 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 200гр. ориз

 • 250гр. свеж спанаќ

 • 1 главица кромид

 • Сол и црн пипер

 • Зачини по избор

 • 1 лимон, исцеден

 • 60мл. вода

 • Маслиново масло

 • Битолско кисело млеко


Подготовка

 1. Во тава на среден оган ставете маслиново масло да се загрее. Потоа ставете 1 главица кромид, ситно исечкан. Пржете го додека не омекне. Откако кромидот ќе омекне додадете 200гр. ориз. Запржете го околу 5 минути и повремено мешајте.

 2. Додадете 250гр. исечкан свеж спанаќ и пропржете уште 2 минути. Потоа во тавата додадете 3 мали чаши топла вода (околу 60мл.) и зачинете по избор – со вегета, куркума или црвен пипер. Мешајте додека не омекне и при крај додадете сок од 1 исцеден лимон.

 3. Послужете го со Битолско кисело млеко 🙂

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.