Тиквички со нане и павлака

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 1 парче тиквичка

 • 180g Битолска павлака

 • 1 лажица Битолски путер

 • 15 ливчиња нане

 • сол по вкус


Подготовка

 1. Тиквичката исечете ја на кругови и на малку путер пропржете ја од двете страни, додека не добие малку потемна боја. Круговите наредете ги во долг сад и посолете ги.

 2. Загрејте путер додека тој не добие потемна боја и во него додајте едно пакување Битолска павлака и неколку листови нане.

 3. Со тој сос прелијте ги тиквичките и послужете. По желба може во сосот да се додаде и исечкан лук.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.