Вкусен и лесен колач со јогурт, вишни и чоколадо

 • 40 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 2 јајца

 • 1-ипол шолја (250 мл.) шеќер

 • 2 шолји брашно

 • ½ масло

 • ½ прашок за печиво

 • 1 ванилин шеќер

 • 1 шолја јогурт

 • 1 шолја изрендано чоколадо

 • 1 шолја вишни (може и замрзнати)


Подготовка

 1. Загрејте ја печката на 180 степени

 2. Измиксајте ги двете цели јајца со шеќерот додека не добиете пенеста структура.

 3. Додадете ванилин шеќер и половна чаша масло и продолжете со миксање.

 4. Намалете ја брзината на миксерот па наизменично додавајте брашно, прашок за печиво и густ јогурт.

 5. Потоа, во смесата ставете го изренданото чоколадо и измешајте.

 6. На крај прелијте во калап, распоредете ги вишните и печете околу 30 минути на 180 степени.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.