Здрави мафини без брашно

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 100 g овесни снегулки (сомелени)

 • 2 јајца

 • 40 g сирење

 • 40 g чадено месо

 • сол

 • половина пакетче пециво

 • 150 g Битолска павлака

 • сусам за посипување


Подготовка

 1. Јајцата добро се матат, па се промешуваат со мелените овесни снегулки. Им се додаваат сирењето, чаденото месо, солта, пецивото и павлаката. Се добро се меша за да се соедини смесата.

 2. Потоа се распоредува смесата во калапот за мафини обложен со хартиени мафин калапчиња. Се наросуваат со сусам и се печат 10 минути на 200 степени, а потоа уште 8-10 минути на 180 степени.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.