Zbuloni fuqinë e ushqimit mesdhetar

Përmbajtja

Mënyra mesdhetare e ushqimit është një nga mënyrat më të shëndetshme që ndikon pozitivisht mbi cilësinë e jetesës sonë. Studime të shumta thonë se pikërisht ushqimi mesdhetare mundëson një jetë më të gjatë dhe më të cilësore, një zemër më të shëndetshme, mbron nga diabeti tipi 2 dhe nxit funksionimi normal të sistemit të tretjes.

Baza e këtij ushqim përmbahet nga pema, perime, arra, jogurti grek dhe produkte të qumështit cilësore, peshku dhe ushqimi deti. Në periudhën verore është ideal për konsumim për shkak se në të njejtën kohë e përmirëson shëndetin dhe ndihmon në ruajtjen ose uljen e masës trupore.

Si një pjesë të menusë së ushqimit tradicional mesdhetar, jogurt grek luaj një rol të madh në përshpejtimin e metabolizmit dhe forcimin e imunitetit. Ky lloj i jogurtit është i pasur me proteina, kalciumi, vitaminat B6 dhe B12 – me lëndët e rëndësishme ushqyese që janë në fakt edhe thelbësia e ushqimit mesdhetar.

Nutricionistët theksojnë se jogurtin grek ka përfitime të rëndësishme për shëndetin, e rregullon tretjen, ndihmon në mbajtjen kockave dhe dhëmbëve të shëndetshme, ul presionin e gjakut dhe mbron nga sëmundje të ndryshme.

Jogurti grek është një produkt të qumështit shëndetësor dhe i shijshëm, që në periudhën e fundit po bëhet edhe më shumë të preferuar veçanërisht mes të rinjve dhe të moshuarit. Mund të kombinohet me ushqim të ndryshëm dhe në çdo vakt – për mëngjes, drekë apo darkë. Konsimimi i rregullt i jogurtit grek në ushqimin mesdhetar vendos balancë në organizimin dhe vepron përmirësuese apo të dobishme në shëndetin mendor.

Në tregun janë të disponueshme 3 pakëtime të ndryshme nga këtij produkt – 150gr, 400gr и 700gr nga marka „Grekos“. Shija kremoze dhe e pasur e jogurtit Grekos është zgjedhja perfekte për një vakt që mund të konsumohet i vetëm, për një kënaqësi të vërtetë kremoze, ose i kombinuar me fruta, arra dhe drithëra, si dhe përdoret në kremra, ëmbëlsira dhe ushqime të shijshme. Grekos është praktik për të ngrënë në të gjitha raste, si edhe për bërjen e recetave të ndryshme.

Bëni ndryshim pozitiv këtë verë dhe zbuloni fuqinë e ushqimit medhetar!

Ndani këtë tekst:

Lini koment

Your email address will not be published. Fushat e detyrueshme janë të shënuara *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.