Рецепт за наједноставната бисквит торта со грчки јогурт: Идеална за лето

Содржината

Подготовката и печењето на овој деликатес ќе ви одземе само половина час

Идеална торта за овие топли летни денови кога би сакале да јадеме слатки, кои не се претешки за нашиот желудник. 

Станува збор за многу едноставна бисквит торта со грчки јогурт, ароматизирана само со кора од лимон.

Можете да користите калап за торта со дијаметар од 20 или 22 см, а алтернативи се калап за леб или помал калап за куглоф. Секако, секогаш можете да ја истурите смесата во длабок плех и да ја исечете тортата на коцки.

Состојки: 

Начин на подготовка:

Загрејте ја рерната на 170 степени. Обложете го калапот со хартија за печење. Измешајте ги јајцата со шеќерот, па прелијте со масло и грчки јогурт. Изрендајте ја кората од лимон. Измешајте го брашното со прашокот за пециво и малку сол и измешајте го во смесата со јајца. Истурете ја смесата во калапот и печете околу половина час. Проверете со чепкалка за заби дали бисквитот е сварен. Оставете ја тортата да се излади пред да ја извадите од калапот. Пред сервирање посипете го со шеќер во прав!

Уживајте! 

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.