Што е млечен протеин и за што е потребен?

Содржината

Млекото е важна компонента на урамнотежена исхрана и содржи бројни вредни состојки. Значајни признати здравствени придобивки од млекото се поврзани со неговите протеини, не само поради нивната хранлива вредност, туку и поради нивните биолошки својства. Протеинот е важен како за мускулите така и за косата и ноктите. Протеинот е тој што ја одржува функционалноста на секоја клетка во телото. Затоа е важно да внесувате доволно протеини во вашата дневна исхрана. Млекото, јогуртот, урдата, млечните пудинзи се одличен извор на млечен протеин.

Млечниот протеин е колективен термин за многу различни протеини што се природно присутни во кравјото млеко, вклучувајќи казеин и протеини од сурутка. Млекото содржи 3,3% протеини. Млечните протеини ги содржат сите 9 есенцијални аминокиселини што му се потребни на човечкото тело што не може да ги создаде самостојно, и го прави одличен избор за зајакнување на протеините во исхраната и градење мускули. Дополнително, многу компоненти на млечните протеини делуваат како ензими, антимикробни или антиоксиданти.

Колку протеин дневно треба да консумирате?

Консумирањето млечни производи е од клучно значење за коските, забите и здравјето но препорачаниот внес зависи од возраста, полот, степенот на физичка активност. Општа препорачаната количина е 0,8 грама на килограм телесна тежина, а кај физички активните внесот се сугерира во зависност од интензитетот и должината на тренингот. За умерена физичка активност потребни се околу 1,3г протеин по килограм телесна тежина, а за лица со честа и интензивна физичка активност се препорачува 1,6г протеин по килограм телесна тежина.

Посебно вкусен и хранлив извор на протеини е Имлек протеин пудинг којшто е врвно уживање без вина и е повеќе од само вкусен оброк. Овој производ е извор на висококвалитетни протеини, секоја порција поддржува закрепнување и раст на мускулите, што го прави идеална закуска пред или после тренинг. Протеинскиот пудинг е достапен во четири неодоливи вкусови: чоколадо, ванила, солена карамела и банана. Најважно од сè е што е практично спакуван, совршен за уживање во движење, во секое време, насекаде.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.