Çfarë është protein qumështi?

Përmbajtja

Siç u përmendur, është një lëndë ushqyese që nxirret nga produktet e qumështit me tharje, dhe përmbajtja e saj kryesisht është protein plotësisht e pastër.
Çfarë është proteina në përgjithësi, cilat mund të jenë të gjitha burimet dhe çfarë përfitime sjell, do ta zbuloni në këtë tekst, ku kemi trajtuar tërësisht proteinat, burimet dhe përfitimet e tyre.
Ajo që e veçon qumështin nga të tjerët është se, si proteinat e tjera me origjinë shtazore, konsiderohet të jetë me cilësi të lartë, por edhe se bëhet fjalë për lloje të veçanta proteinash që dominojnë në përbërjen e tij – kazeina – proteina nga qumështi i lopës dhe hirra – proteina e hirrës, të cilat kanë përfitime fantastike që nuk mund të gjenden në ushqime të tjera.
Përfitimet e proteinave të qumështit

Ndonëse kazeina dhe hirra janë nga lloje të ndryshme, ekzistojnë përfitime të cilët janë të përbashkëta për të gjitha proteina të qumështit. Ja disa prej tyre:

Proteinat nga qumështi kanë veprime antikatabolike – e parandalojnë prishjes e muskujve.

Ato e nxisin rikuperimin e indeve të muskujve pas stërvitjes dhe lëndimeve, dhe në të njëjtën kohë parandalojnë shfaqjen e tyre. Proteinat e qumështit janë aleatët idealë të kujtdo që punon në ndërtimin e muskujve, ose rritjen e tyre, sepse ndihmojnë në formimin dhe forcimin e tyre. Sigurisht që stërvitja jep rezultatet më të mira, por rezultatet e konsumimit të rregullt mund të shihen edhe tek personat që nuk praktikojnë shpesh aktivitete fizike.

Proteina e qumështit mund të ndihmojë në zvogëlimin e yndyrave trupore.

Studimet kanë treguar se kazeina dhe hirra mbështesin humbjen e yndyrës së trupit, kështu që ju duhet t’i konsumoni këto proteina nëse dëshironi të humbni peshë!

Rezultatet e studimit kanë përcaktuar se grupi që konsumonte kazeinë kishte rezultate 3 herë më të mira në humbjen e peshes dhe humbjen e yndyrës së trupit sesa grupi placebo. Është interesante që disa studime tregojnë se në këtë aspekt kazeina është më efektive se proteina e hirrës.
Cilësia e lartë e proteinave të qumështit është e shkëlqyer për një ushqim të balancuar.
A mendoni se në ushqimin juaj mungojnë proteinat dhe ju nuk arrini të merrni asnjëherë proteina të mjaftueshme në çdo vakt?

Këtu është një tjetër përfitim nga proteinat e qumështit.

Është mjaftueshme ta merrni këtë suplement ushqimor cilësor vetëm një herë gjatë ditës dhe në këtë mënyrë të kontribuoni në balancimin e ushqimit tuaj ditore. Siç u përmend, këto proteina konsiderohen proteina të cilësisë së lartë, të cilat janë plot me aminoacide të dobishme.
Ato përmbajnë të gjitha 9 aminoacidet që i nevojiten trupit për funksionimin optimal!
Si ta zgjidhni suplementin ideal e proteinës së qumështit ?
Çdo suplement ose shtojcë në ushqimin duhet të zgjidhet me kujdes. Ato mund të jenë pak, apo shumë cilësore, më të mira ose më të këqija për përthithje. Përveç kësaj, suplementet mund të përmbajnë sasi krejtësisht të ndryshme të lëndëve ushqyese, të vijnë në gjendje të ndryshme totale dhe të konsumohen mjaft thjesht ose në një mënyrë shumë të ndërlikuar.

Pra, si ta zgjidhni suplementin ideal e proteinës së qumështit ?

Vetëm duke marrë në parasysh secili nga faktoret të përmenduar më sipër!

Për të ketë efekt maksimal, proteina e qumështit duhet të jetë më e cilësor! Përthithja dhe biodisponueshmëria si e dyta në listën e kritereve janë shumë të rëndësishme.

Përveç faktit që forma e proteinës së qumështit duhet të jetë sa më e mirë për përthithje, e njëjta gjë vlen edhe për sasinë në të cilën ajo është e pranishme në një suplement të caktuar.

Përveç kësaj, shtojca ose suplementi i proteinës së qumështit që ju do të zgjidhni, duhet të jetë sa më i lehtë për të konsumuar.

Kjo është arsyeja pse Pudingu Protein Imlek është këtu si një opcion i shijshëm dhe ushqyes për të gjithë ata që kujdesen për shëndetin dhe aftësinë e tyre fizike. Pudingu me proteina Imlek është zgjedhja e duhur për ato momente kur dëshironi të freskoheni dhe të rimbushni energjinë tuaj para ose pas një stërvitje të vështirë. Me pasurinë e vërtetë të proteinave të qumështit, ky produkt qumështi me proteina jo vetëm që do t’ju mbushë, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të rimëkëmben dhe të rriten muskujt tuaj.

Protein pudingu nga Imlek ka 20 gr një protein të pastër, që ofron një kombinim të parezistueshëm të teksturës kremoze dhe shijes së pasur, një kënaqësi pa shtojcen e sheqerit, kaloritë e tepërt dhe laktozës. Protein Imlek vjen në katër shije të parezistueshme, vanilje, çokollatë, karamel i kripur dhe banane.

Ndani këtë tekst:

Lini koment

Your email address will not be published. Fushat e detyrueshme janë të shënuara *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.