Вкусен и освежителен рецепт: Направете домашен сладолед со грчки јогурт

Содржината

Кој е подготвен за совршен сладолед?

Еве го рецептот:

Состојки за сладолед за целото семејство:

400 гр грчки тип на јогурт „Грекос“  (На пазарот се достапни производи од овој тип, во практично пакување од три големини – 150гр, 400гр и 700гр на брендот „Грекос“ – грчки тип на јогурт)

2 * 150 грама овошен грчки тип на јогурт „Грекос“ со шумско овошје

200 грама боровинки

шеќер во прав или мед по желба

Подготовка:

Соединете го овошниот со грчкиот јогурт.

Боровинките исечкајте ги на ситни парчиња и додајте ги во смесата подготвена погоре.

По желба додадете шеќер и измешајте или една лажица мед.

Смесата се става во сад со капак, погоден за замрзнување и се остава во замрзнувач неколку часа.

 

Да, толку едноставно!

Уживајте во домашниот сладолед и уникатниот вкус на ова ледено задоволство!

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.