Домашни колачи со путер и џем

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • Состојки:

 • 125 гр. Битолски путер омекнат

 • 1 жолчка

 • 2 лажици шеќер во прав

 • 1 ванилин шеќер

 • 180 гр. брашно

 • 50 гр. мелени ореви

 • 2 лажици џем


Подготовка

 1. Добро замесете меко тесто од путер, жолчки, шеќер во прав, ванилин шеќер и брашно.

 2. Потоа направете 25 мали топчиња. Секое топче извалкајте го во мелени ореви.

 3. Со прст или дршката од дрвена лажица притиснете одозгора врз секое топче.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.