Домашни колачиња со парчиња чоколадо и путер

  • 25 мин.
    Време на подготовка
Содржина

Состојки

  • 150 гр Битолски путер

  • 220 гр шеќер

  • 300 гр чоколадо

  • 1 јајце

  • 1 жолчка

  • 300 гр брашно

  • 1/2 лажиче сода бикарбона

  • 1/4 лажиче сол


Подготовка

  1. На тивок оган го растопуваме Битолскиот путер, а потоа го оставаме настрана за да се излади.

  2. Во растопениот путер го додаваме шеќерот и матиме, а потоа ги додаваме јајцето и жолчката.

  3. Матиме додека не добиеме кремаста смеса. Потоа во смесата ги ставаме брашното и сода бикарбоната, а на крај додаваме ситни коцки чоколадо.

  4. Со раце ги обликуваме колачињата и ги редиме во тава обложена со хартија за печење.

  5. Ги ставаме да се печат во загреана рерна на 170°C 15-17 минути.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.