Мекици со Битолски јогурт

 • 15 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 200g Битолски јогурт

 • 2 јајца

 • 400g брашно

 • 10g пециво

 • 1 прстофат сол по вкус


Подготовка

 1. Во сад ставете ги прво јајцата и јогуртот и добро промешајте ги.

 2. Постепено додадете ги останатите состојки. Тестото треба да биде меко и лепливо. На местото каде ќе исукате кора, попрскајте прво брашно.

 3. Развлечете веднаш кора и вадете крукчиња со чаша.

 4. Веднаш пржете ги во врело масло.

 5. Готовите мекици вадете ги на кујнска хартија.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.