Мексиканска енчилада со пилешко месо

 • 50 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 350 г пилешки стек

 • 1 помала главица кромид

 • 5-6 лажици масло

 • 100 г Битолска павлака со 20% мм

 • 200 г рендан кашкавал

 • енчилада сос

 • 7 тортиљи.

 • За енчилада сос:

 • 1 коцка за супа од зеленчук

 • 600 мл вода

 • 250 мл доматен сос

 • 1 мала лажичка оригано

 • 1 мала лажичка чили зачин

 • 1 мала лажичка тако зачин

 • ¼ мала лажичка лук во прав

 • 2 лажици брашно

 • 1 лажица густин (нишесте)


Подготовка

 1. Започнете со подготовка на енчилада сосот. Во сад на оган ставете 500 мл вода да се вари. Штом водата зоврие додајте ја коцката за супа. Варете 2 до 3 минути, а потоа додајте го доматиот сос, ориганото, чили, тако зачинот и лукот во прав.

 2. Во мал сад ставете ги брашното и густинот. Измешајте ги и додајте 100 мл ладна вода. Во сосот додајте го разматеното брашно и продолжете со варење околу 3 до 4 минути додека се згусти. Посолете и зачинете со мелен црн пипер по вкус.

 3. Пилешкиот стек исечкајте го на тенки ленти. Кромидот ситно исечкајте го.
  Во тава на оган ставете 2-3 лажици масло да се загреат. Во загреаното масло пропржете го стекот околу 3-4 минути, додека малку порумени. Извадете го од тавата.

  Во тавата додајте го преостанатото масло и ситно сечканиот кромид. Пржете го кромидот околу 5 минути, а потоа додајте го пилешкиот стек. Заедно пропржете ги уште 2-3 минути. Тавата тргнете ја од огнот и додајте 1 чаша од енчилада сосот и 100 г Битолска павлака. Измешајте за да се соединат, а на крај додајте 1 чаша рендан кашкавал.

 4. Во тавата за печење ставете 3-4 лажици од енчилада сосот.
  Врз секоја тортиља нанесете 1 лажица сос и 2-3 лажици од филот со пилешкото месо и павлаката. Тортиљата свиткајте ја како ролат и ставете ја во тавата за печење. Врз тортиљите ставете го преостанатиот енчилада сос. Рерната пуштете ја да се загрева на 200 степени и ставете ја енчиладата да се печи за време од 15 минути. Потоа, извадете ја од рерната и нанесете го преостанатиот рендан кашкавал. Продолжете со печењето уште 10 минути додека кашкавалот се растопи.

 5. Топлата мексиканска енчилада послужете ја веднаш. Уживајте во фантастичниот вкус.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.