Путер колач со цреши

Содржина

Состојки

 • Потребни состојки:

 • 4 јајца

 • 100 мл. Јогурт

 • 100 мл. растопен Битолски путер

 • 100 гр. Шеќер

 • 200 гр. Брашно

 • 1 ванилин шеќер

 • прашок за печиво


Подготовка

 1. Најпрвин извадете ги семките од црешите,

 2. Во сад ставете ги јајцата и шеќерот, а потоа матете со миксер сè додека не се добие хомогена смеса.

 3. Ставете го јогуртот и растопениот путер и мешајте со миксерот на тивко, на крај ставете го брашното и пецивото. Мешајте убаво да се соедини смесата, во намрсен калап истурете ја смесата и одозгора ставете ги црешите.

 4. Колачот печете го околу 40 минути на температура од 180 степени.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.