Солени колачи со путер и сирење

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • Потребни состојки:

 • 250гр. овчо сирење

 • 250гр. Битолски путер, омекнат

 • Брашно по потреба (400-500гр.)

 • 1 прашок за пециво

 • 1 жолчка

 • 1 лажица масло


Подготовка

 1. Во сад ставете го сирењето (рендано на ситно ренде или дробено) путерот, брашното и пецивото. Промешајте ги состојките и замесете го тестото.

 2. Рaсукајте го на работна маса и со калап извадете ги формите.

 3. Наредете ги врз пекарска хартија на тавата од рерната и премачкајте ги со жолчка промешана со една лажица масло.

 4. Се печат на 180 степени околу 20 минути, додека не заруменат.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.