Свежа салата со дресинг од јогурт за детокс во зима

 • 15 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 1 марула

 • ½ краставица

 • 1 морков

 • 2 роквици

 • 1 млад кромид

 • За дресингот:

 • 2 лажици свеж сок од лимон

 • 1 лажица оцет

 • 1-1½ лажичка шеќер

 • 2 чешниња лук ситно сецкани или изблендирани

 • ½ шолја густ јогурт

 • 1/3 шолја ладно цедено маслиново масло

 • ½ лажичка сол

 • Прстофат бибер

 • ½ лажичка сушен копар


Подготовка

 1. Ставете ги сите состојки за дресингот во еден сад и измешајте ги за да се соединат. Дресингот можете да го ставите во фрижидер и да го користите во следните 3-4 дена.

 2. Кога ќе сакате да ја направите салатата, ставете го зеленчукот (марула, краставица, морков, роквици, млад кромид) и прелијте со претходно подготвениот дресинг.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.