ТАЉАТЕЛИ СО БЕЛ СОС И ПЕЧУРКИ​

 • 45 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 6 лажици Битолско кисело млеко​

 • 1 лажица сенф​

 • 1 лажичка мајонез​

 • 100ml Битолски јогурт​

 • 1 лажичка кари​

 • 1 лажичка босилек​

 • 1 лажичка лук во прав​

 • 3 лажички маџун​

 • 1/2 лимон (сок)​


Подготовка

 1. Ова е еден многу лесен прелив кој дава посебна свежина на секоја салата.​

 2. Во поголем сад најпрвин се мешаат киселото млеко, сенфот и мајонезот и откако ќе се соединат се додаваат останатите состојки. Се меша се заедно додека состојките не се соединат.​

 3. Со оваа количина на состојките се добива прелив за околу ​
  6-7 порции.

 4. Остатокот од преливот може да се чува во фрижидер.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.