Топли проја мафини

 • 30 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • 200 гр сирење

 • 100 гр сецкани маслинки

 • 1 шолја сецкан праз

 • 1 лажичка прашок за печиво

 • 100 гр Битолска павлака

 • 100 гр јогурт

 • 150 мл масло

 • 1 лажичка сол

 • 3 јајца

 • 150 гр пченкарно брашно

 • 200 гр бело брашно

 • Различни видови на семки


Подготовка

 1. Измешајте брашно, прашок за печиво, сол. Посебно разматете јајца, додајте масло, павлака, јогурт, па измешајте ги сувите состојки. На крај ставете го сирењето, маслинките и празот.
  Ставајте од смесата во намастени калапи, посипете со семки и печете околу 25 минути во загреана рерна на 200 степени.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.