Велигденски специјалитет со јагнешки бут

 • 255 мин.
  Време на подготовка
Содржина

Состојки

 • Јагнешки бут

 • 5 чешниња лук

 • црн пипер

 • рузмарин

 • 200 мл. маслиново масло

 • 2 кг. млади компири

 • мала шолја морска сол

 • За сос:

 • 500 гр. свежи шамињони

 • 400 гр. Битолска павлака

 • 1/2 чешне лук

 • една мала шолја маслиново масло


Подготовка

 1. Во добро измиениот јагнешки бут втријте го морската сол и црниот пипер, распоредете рузмарин по целата површина и замотајте го бутот во алуминиумска фолија. Така подготвен оставете го да отстои во фрижидер неколку часа.

 2. Кога ќе го извадите од фрижидер прелијте го со маслиново масло и префрлете го во сад за печење. Ставете го бутот во незагреана рерна и потоа истата уклучете ја на 180 степени. На тој начин месото ќе се пече полека и на крајот поради тоа ќе биде посочно.

  Печете околу еден час, по што треба да додадете малку вода и бутот да го свртите на другата страна со цел рамномерно да се испече. По половина час повторно свртете го бутот и прелијте го со сосот кој се создал во садот при самото печење.

 3. Младите компири кратко обарете ги и ставете ги во садот со месото. Тие ќе впијат помалку масло затоа што се обарени, а ќе добијат на вкус. Во зависност од големината на компирите, треба да се пече од 25 до 35 минути.

  Пред крајот со печењето додадете и ситно исечкан лук. По печењето јагнешкиот бут треба да отстои и да се опушти најмалку 15-тина минути со цел месото да биде посочно и помеко. Потоа е подготвено за сервирање.

 4. Како прилог за овој велигденски специјалитет предлагаме прелив со печурки и Битолска павлака. Истиот се подготвува едноставно, со пропржување на посакувава доза на зачинети свежи печурки во маслиново масло, нивно ситно сечкање и мешање во претходно подготвена мешавина од Битолска павлака, малку сол, оригано, црн пипер и маслиново масло.

Споделете го овој текст:

Остави коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.