Disa arsye pse të konsumojmë jogurt grek

Përmbajtja

Jogurti grek aktualisht përfaqëson një nga produktet e qumështit më të preferuar dhe të njohur për të cilin të gjithë flasin, edhe nutricionistët edhe mjekët gjithashtu. Dhe atë, për një arsye të vërtetë sepse jogurti grek ka përbërje që mund të ndikojë në transformimin e trupit dhe më shpesh quhet edhe super ushqim ose super shtojcë. Për atë shkak, është i vendosur lart në listën e ushqimeve ose shtojcave të cilët duhet të jenë më shumë disponueshme në ushqimin e përditëshëm.

Çfarë e dimë për jogurtin grek?! Jogurti grek është i dendur, i trasheë, produkt i qumështit kremoz i cili përveç shijes dhe teksturës së pasur që i jep ushqimit, për organizmin do të thotë edhe përfitime të cilët i referohen qëndimin shëndetësor, vitalitetin, ndjenjën e ngopjes etj, dhe ja pikërisht në çfarë mënyrë përbërja dhe vlera ushqyese të tij ndikojnë mbi shëndetit dhe organizmit.

Përmirëson shëndetin e kockave

Konsumimi i jogurtit grek mund ta përmirësojë shëndetin e kockave, sepse është i pasur me kalcium dhe proteina. Kalcimi forcohet kockat dhe me të ulët rrezikun prej osteoporozës dhe dhimbjes rigjenerative të kockave. Edhe proteinat të cilat janë të pranishme ne jogurtin, kanë rëndësi jetike për shëndetin e kockave.

Redukton oreksin dhe urinë

Jogurti grek është i pasur me proteina, të cilat gjatë konsumimit krijojnë ndjenjë të ngopesisë për kohë më të gjatë. Sipas disa studimeve, nëse hahet një vakt i cili është i pasur me proteina, hahen më pak vakte në dit.

Ndihmon në ndërtimin e masës muskulore

Ushqimi i pasur me proteina, si jogurti grek, ndihmon për rigjenerimin dhe krijimin e masës muskulore veçanërisht pas stërvitjes ose aktivitetit fizik.

Jogurti grek, përveç këtyre përfitimeve, por jo unike shëndetësore, është edhe një ushqim i shijshëm apo shtesë në çdo vakt, i cili mund të kombinohet për mëngjes, meze, drekë apo darkë në çdo shije që dëshironi. Në tregun janë të disponueshme tre pakëtime të ndryshme të këtij lloji – – 150gr, 400gr dhe 700gr nga marka Grekos – lloji grek i jogurtit. Grekos është zgjedhja perfekte për një vakt që mund të konsumohet i vetëm, për një kënaqësi të vërtetë kremoze, ose i kombinuar me fruta, arra dhe drithëra, si dhe përdoret në kremra, ëmbëlsira dhe ushqime të shijshme. Shijimi i Grecos mund të kombinohet me një dietë të shëndetshme dhe të balancuar.

Ndani këtë tekst:

Lini koment

Your email address will not be published. Fushat e detyrueshme janë të shënuara *

Scroll to Top

Веб страната користи колачиња за да овозможи најдобро искуство. Со користење на bimilk.mk се согласувате со нашата политика за приватност и користењето на колачиња во согласност со нашата политика за колачиња.